Nowości i zmiany w prawie dotyczace prowadzenia firmy w Niemczech

Działalność w Niemczech - Ubezpieczenie i Księgowość w Niemczech - Gewerbe

Opłaty drogowe za transport ciężarowy w Niemczech

Plany wprowadzenia  w Niemczech od 1 stycznia 2016 roku opłat za przejazd autostradami dla samochodów osobowych pokrzyżowała Komisja Europejska, kwestionując nierówne traktowanie kierowców ze względu na narodowość. Wejście w życie nowych przepisów przesunięto zatem do czasu wyjaśnienia tej kwestii, co nie dotyczy jednak opłat za niemieckie autostrady dla transportu ciężarowego, zmodyfikowanych nieco w 2016 roku.

Opłaty drogowe dla ciężarówek w Niemczech są teraz takie same dla wszystkich pojazdów o masie co najmniej 7,5 tony. Przesunięto więc dolną granicę, która wcześniej wynosiła 12 ton. Obecnie każda ciężarówka, bez względu na to, czy jej masa dopuszczalna z przyczepą wyniesie 30, 15 czy 7,5 ton, może zapłacić taką samą kwotę za przejazd niemieckimi autostradami oraz niektórymi drogami federalnymi.

Dokładna wysokość opłaty drogowej w Niemczech dla samochodów ciężarowych zależy od kilku czynników, w tym od liczby osi pojazdu oraz ilości emitowanych spalin. Nie ma potrzeby kupowania winiet i naklejania ich na szybę. Kwota za przejazd naliczana jest w sposób elektroniczny, poprzez Toll Collect. Jest to system oparty na technologii satelitarnej, kontrolujący trasę przebytą przez pojazd z dokładnością do jednego kilometra. Opłaty można dokonać w sposób ręczny – przez internet lub w jednym z wielu obecnych na drogach terminali, albo automatyczny – instalując specjalne urządzenie pokładowe, które wysyła sygnały GPS do systemu. W obydwu przypadkach pojazd oraz przebyta trasa zostają w systemie zarejestrowane. W praktyce oznacza to, że każdy samochód ciężarowy uiszcza opłatę za dokładnie taką ilość kilometrów, jaką faktycznie przejedzie.

 

Unternehmen in Deutschland

Consultingservice

Eliza Sotgiu

St. Nr. 207/275/04444
Adres:

JAKOBSTR. 25

02826 Görlitz / Zgorzelec

Niemcy

Telefon:

+49 3581 66 79 66

+49 173 458 47 14 

Fax:

+49 3581 76 40 02

Telefon kom. z Polski:

575 185 086

Biuro czynne:

Poniedziałek – Piątek
od godz. 9.00 do 16.00
Poza wyznaczonymi godzinami po umówieniu terminu.

Szukaj w serwisie