Biznes Consultingservice Niemcy

Inwestycje budowlane na rynku niemieckim

Po ustąpieniu światowego kryzysu niemiecka gospodarka weszła w fazę ostrego wzrostu, przejawiającego się głównie ogromnymi inwestycjami w sektorze budowlanym. Doskonała koniunktura oznacza realne szanse na zarobek dla polskich firm budowlanych oraz indywidualnych pracowników. Fachowcy są gorączkowo poszukiwani, a zarówno rząd, jak i prywatni inwestorzy wykładają z roku na rok coraz większe sumy na inwestycje w niemieckie budownictwo.
W 2016 roku sam tylko rząd niemiecki przeznaczył niebotyczną kwotę 10 mld euro na rozbudowę miast i dróg, w tym na budowę nowych ośrodków szkolnych, szpitali, mieszkań komunalnych oraz obiektów publicznego użytku. Większa część sumy zostanie zainwestowana w zachodniej części kraju, a trzy Landy, które uzyskały najwięcej funduszy na rozwój infrastruktury to Nadrenia-Westfalia, Bawaria oraz Badenia-Wirtembergia.
Inwestowanie w nieruchomości cieszy się także dużym zainteresowaniem wśród firm oraz osób prywatnych. Szczególnie wyraźnie widać to w budownictwie naziemnym, które przeżywa prawdziwy boom. W ciągu roku liczba zleceń wzrosła o 5,3%, a ilość wydanych pozwoleń na budowę domu aż o 41%! Inwestycje budowlane na niemieckim rynku podejmowane są bardzo chętnie również przez firmy deweloperskie, budujące całe osiedla mieszkalne.
Skala zjawiska jest imponująca, zwłaszcza w porównaniu do obecnego zastoju w sektorze budowlanym w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że ogromne inwestycje budowlane w Niemczech przyciągają wykwalifikowanych pracowników oraz firmy budowlane z naszego kraju. Na terenie Niemiec przebywa już rzesza Polaków, którzy znaleźli stałe zatrudnienie lub otrzymali zlecenie w charakterze podwykonawców. Szybko z pewnością dołączą do nich kolejni, gdyż brak fachowców budowlanych w Niemczech odczuwany jest ciągle pośród pracowników wszystkich zawodów i o wszystkich kwalifikacjach.