Biznes Consultingservice Niemcy

Prognozy dla budownictwa w Niemczech na rok 2016

Prognozy dla budownictwa w Niemczech na rok 2016

Świetna passa, która panuje w niemieckim sektorze budownictwa już od kilku lat, według wszelkich prognoz będzie się utrzymywać także w 2016 roku. W przeciwieństwie do Francji czy Wielkiej Brytanii Niemcy są obecnie najprężniej rozbudowującym się krajem, a świetna koniunktura jest skwapliwie wykorzystywana przez inwestorów publicznych i prywatnych.

Przyczyn tak bardzo optymistycznych nastrojów w niemieckim budownictwie jest co najmniej kilka. Najważniejsze z nich to gwałtowny wzrost populacji w dużych miastach, zmniejszenie bezrobocia, podniesienie płac oraz ogólny wzrost dobrobytu, który zachęca do podejmowania decyzji o nabyciu nieruchomości. Kredyty hipoteczne w Niemczech są obecnie rekordowo nisko oprocentowane, a banki przyznają je wyjątkowo chętnie. Nie bez znaczenia jest również stały napływ uchodźców.

Prognozy ekonomiczne na 2016 rok przewidują dalszy wzrost inwestycji budowlanych w Niemczech. Rząd niemiecki postanowił przekazać aż 10 mld euro na rozwój infrastruktury. Trwać będzie boom w budownictwie mieszkalnym, gdzie uzupełnić trzeba braki mieszkaniowe powstałe po dość długim okresie zastoju (lata 2001-2009). Wydanych zostanie rekordowo dużo pozwoleń na budowę, a niespotykana aktywność firm deweloperskich sprawi, że ceny terenów pójdą znacząco w górę. Ze względu na spory popyt pójdą w górę także same ceny nieruchomości, podobnie jak wartość akcji firm budowlanych oraz wynagrodzenia pracowników sektora budowlanego. Przychody sektora wzrosną do kwoty najwyższej od 2000 roku - 235 mld euro, a zatrudnienie w budownictwie znajdzie aż 2,5 mln osób w około 300 tysiącach firm.