Każda osoba, która osiąga dochód, musi odprowadzać od niego stosowną daninę. Dotyczy to m.in. pracowników zatrudnionych na obszarze Unii Europejskiej. Podatek w Niemczech należy do najwyższych w całej Europie, jednak za tym idą też inne, pozytywne skutki, m.in. wysoka kwota wolna od podatku. Czym ona jest i jaką jej wartość ustalono na rok 2020 u zachodniego sąsiada Polski? O tym dowiesz się więcej z poniższego artykułu. Przeczytaj go, a poznasz czynniki mające wpływ na jej wysokość oraz przekonasz się, jakie warunki sprawiają, że możesz korzystniej rozliczyć się z Finanzamtem.

Czym jest kwota wolna od podatku?

W ten sposób określamy sumaryczną kwotę dochodu, jaka nie została przekroczona w danym roku podatkowym. Podatnik, który nie osiągnął takiej sumy, nie musi odprowadzać podatku dochodowego na rzecz państwa. Takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Polsce, jak i w Niemczech, jednak między nimi istnieją istotne różnice, jakie przez wielu postrzegane są na korzyść systemu podatkowego naszego zachodniego sąsiada.

Warto przede wszystkim zauważyć, że kwota wolna od podatku w Niemczech stale wzrasta. W 2020 roku wynosi ona 9 408 euro, co według obecnych kursów daje około 41 865 złotych. To, na jakim poziomie plasowała się ona w poprzednich latach, sprawdzisz w tabeli poniżej.

Rok

Kwota wolna od podatku (w €)

2011

8 004

2012

8 004

2013

8 130

2014

8 354

2015

8 472

2016

8 652

2017

8 822

2018

9 000

2019

9 168

Zaznaczamy, że są to wartości, dotyczące wyłącznie osób rozliczających się indywidualnie, które nie podlegają kolejnym ulgom, umożliwiającym korzystniejsze rozliczenie. Wysokość dochodu zwolnionego z opodatkowania wzrasta np. dla małżeństw decydujących się na złożenie wspólnej deklaracji. W Niemczech kwota wolna od podatku na rok 2020 dla małżonków wynosi więc 18 816 euro, czyli dwukrotność sumy dla singli.

Skąd te zmiany? Otóż u naszego zachodniego sąsiada dokonuje się korekt wysokości kwoty wolnej, aby dostosować ją m.in. do poziomu zarobków pracowników. W ten sposób chroni się osoby zarabiające realnie mniej przed m.in. skutkami inflacji.

Dzieci, a dochód zwolniony z opodatkowania

Fakt wspólnego rozliczania się małżonków to nie jedyna okoliczność, pozwalająca na uzyskanie korzystniejszych warunków. W Niemczech funkcjonuje również kwota wolna od podatku, jaką państwo udziela na dzieci. Rodzice, którzy nie pobierają Kindergeld (czyli zasiłku rodzinnego), mogą skorzystać z możliwości, jaką jest Kinderfreibetrag. To rodzaj dwuczęściowej ulgi, udzielanej przez niemieckie państwo ze względu na fakt posiadania dzieci. Co daje taka opcja?

  • Freibetrag für das Existenzminimum des Kindes, czyli zwolnienie z tytułu minimalnych potrzeb egzystencjalnych dziecka – kwota ta podlega zmianom i określana jest na 1 rodzica z dzieckiem – na rok 2020, w przypadku osób rozliczających się indywidualnie, wynosi ona 2 586 euro, a wspólnie z małżonkiem – 5 172 euro,
  • BEA-Freibetrag – czyli kwota wolna związana z opieką nad dziećmi, obejmująca edukację i szkolenia. Od lat wynosi ona 1 320 euro na 1 rodzica z dzieckiem (2 640 na oboje małżonków).

W sumie więc małżeństwa z dzieckiem mogą łącznie w 2020 roku odliczyć nawet 7 812 euro.

Rozwiązanie to niemieckie państwo kieruje przede wszystkim do osób osiągających większy dochód niż kwota wolna od podatku. Stanowi ono najbardziej opłacalną opcję w przypadku podatników najlepiej usytuowanych finansowo, gdyż pozwala realnie obniżyć wysokość opodatkowania od uzyskanego dochodu. Warto pamiętać, że ulga ta dostępna jest nie tylko dla rodziców z dziećmi niepełnoletnimi, ale i dorosłymi, które nie przekroczyły 25 lat. Jednak po 18 roku życia musi być udokumentowany fakt dalszej edukacji.

Kwota wolna od podatku w Niemczech – podsumowanie

Powyżej mogłeś dowiedzieć się więcej o możliwości zwolnienia dochodu z opodatkowania. Przekonałeś się również, jak zmieniała się kwota wolna od podatku w Niemczech i ile ona wynosi w roku 2020. Wiesz też już, jakie czynniki wpływają na to, że zwrot jest wyższy. Jeśli natomiast brakuje Ci informacji na temat tego, jak wygląda cała procedura składania wniosków i poszukujesz pomocy profesjonalistów – skorzystaj z naszego wsparcia. Pomożemy Ci rozliczyć się z Finanzamtem na korzystnych dla Ciebie warunkach.


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności