Drukuj
Kategoria: Blog

Od chwili, gdy Polska dołączyła do Unii Europejskiej, sporo osób wyjechało za granicę, ale nie tylko po to, by znaleźć zatrudnienie, lecz zbudować własny biznes. Jednym z najczęstszych kierunków, z racji bliskości, jak i dobrych uwarunkowań prawno-finansowych, były i wciąż są Niemcy. Wielu Polaków zakłada tam własne firmy, w tym budowlane. Wynika to z faktu, że prowadzenie przedsiębiorstwa w Niemczech dla niektórych okazuje się bardziej opłacalne, a przede wszystkim – mniej kłopotliwe niż w Polsce. Warto jednak pamiętać, że popularna Gewerba ma też swoje wady i niesie różne zagrożenia – szczególnie gdy jest się nieostrożnym. Jeśli chcesz wiedzieć, na co należy uważać, ruszając z działalnością gospodarczą u naszego zachodniego sąsiada – w tym miejscu znajdziesz kilka przydatnych wskazówek. Dzięki przedstawionym informacjom będziesz lepiej przygotowany na potencjalne niemiłe niespodzianki. Przeczytaj artykuł!

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Krankenversicherung – czyli ubezpieczenie zdrowotne, to pierwszy punkt, o jakim powinieneś pamiętać. Do 2009 roku było ono nieobowiązkowe. Obecnie jednak przedsiębiorcy powinni odprowadzać stosowną składkę ubezpieczeniową. To niestety wiąże się z wyższym kosztem prowadzenia firmy. Właściciele biznesów zwykle wybierają prywatnych ubezpieczycieli, ale mogą także korzystać z tamtejszej państwowej Kasy Chorych.

Dlaczego warto o tym pamiętać? Przede wszystkim dlatego, że jeśli odpowiedni urząd zainteresuje się daną działalnością i wykaże, że właściciel, prowadząc biznes w Niemczech, nie odprowadzał składek, może zostać zobligowany do uregulowania zaległości, a dodatkowo – ukarany grzywną. Ponadto brak ubezpieczenia zdrowotnego, w przypadku choroby lub powstania uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku, wiąże się z koniecznością pokrycia nierzadko bardzo wysokich kosztów leczenia.

Rozliczanie się z Finanzamtem

Według niemieckiego prawa każdy przedsiębiorca, którego firma, np. budowlana, działa w Niemczech, zobligowany jest do rozliczania się z tamtejszym urzędem skarbowym – musi złożyć zeznanie podatku dochodowego. Obowiązek ten funkcjonuje nawet wtedy, gdy nie przekroczy się kwoty wolnej od podatku. Co się stanie, jeśli się to zaniedba? Oprócz tego, że Finanzamt będzie wysyłał pisma ponaglające, ma prawo nałożyć również na uchylającego się od obowiązku podatnika karę. Bywa, że zostaje też wystawiona decyzja zaliczkowa na następny rok, jaką płatnik będzie musiał zapłacić – poza wskazaną grzywną.

Warto przy tym pamiętać, aby cała dokumentacja dotarła w wyznaczonym czasie. Niemiecki urząd skarbowy traktuje narzucone terminy bardzo poważnie i wszelkie spóźnienia skutkują zazwyczaj naliczeniem karnych odsetek. Jednak terminowość, jak i dopełnianie samego obowiązku rozliczania się to nie wszystko.

Przechowywanie dokumentów związanych z prowadzeniem działalności

Właściciel firmy musi również przechowywać dokumentację przez określony czas. Minimalny okres to 10 lat. Dokumenty te obejmują dane dotyczące nawiązywanych kontraktów. Wśród nich powinny się znaleźć m.in.:

Co więcej – dokumenty powinny być zgodne z niemieckim prawem. Chodzi o to, aby osoba kontrolująca działalność danego przedsiębiorca mogła jasno i czytelnie sprawdzić, czy wszystko ma potwierdzenie w stanie faktycznym.

Gewerba – kilka wad, ale i liczne zalety

Rozpoczynając swoją działalność, można natrafić na różne zagrożenia. Gewerba, choć ma wady, to nie sposób nie docenić licznych zalet prowadzenia biznesu w Niemczech. Jeśli zadba się o wszystkie obowiązki, jakie państwo narzuca na przedsiębiorcę, pozostaje tylko cieszyć się dużą swobodą działalności, zajmując się tym, co najistotniejsze – zarabianiem i rozwijaniem swojego przedsiębiorstwa. Jeżeli marzy Ci się firma budowlana w Niemczech i masz już pomysł na swój biznes – zgłoś się do nas. Skorzystaj ze wsparcia doświadczonych specjalistów, którzy pomogą dopełnić niezbędnych formalności i podpowiedzą, o czym powinieneś pamiętać.