Niemiecki rynek pracy jest dla wielu osób z Polski niezwykle atrakcyjny. Szczególnie dla tych, które planują założyć tam własną działalność gospodarczą, jak firma budowlana. Gewerbe w Niemczech wiąże się z licznymi przywilejami, ale i obowiązkami, o jakich warto pamiętać. Co należy wiedzieć, nim podejmie się decyzję o wyjeździe do naszego zachodniego sąsiada i założeniu swojego małego lub większego przedsiębiorstwa? Najważniejsze ciekawostki o Gewerbe poznasz w tym artykule. Zachęcamy do lektury!

Polisa zdrowotna w Niemczech jest obowiązkowa!

Co do zasady – w Niemczech niemal wszyscy powinni mieć polisę zdrowotną, w tym m.in. osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, rolnicy, artyści, jak i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, także związane z branżą budowlaną. Inaczej niż w Polsce jednak – nie każdy musi decydować się na tamtejszą państwową opiekę medyczną, wybierając prywatną polisę. Tak też jest w przypadku Gewerbe. Warto przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji nie obowiązuje limit rocznego dochodu, dającego dowolność. Nie musisz więc zarabiać 56 250 euro, by wybrać dowolne ubezpieczenie.

Należy za to zadbać o ten obowiązek jak najszybciej. Zwlekanie może się wiązać z koniecznością opłacenia składek zdrowotnych wstecz, od momentu założenia działalności. Ponadto potencjalna choroba lub wypadek, gdy nie ma się ubezpieczenia, skutkują wydatkiem na leczenie z własnej kieszeni. Ten zaś mocno nadszarpnie budżet. Nie można więc traktować tego jako przykrego obowiązku, a raczej przezorność, która nie dość, że chroni przed uszczupleniem funduszy, to gwarantuje dostęp do wszelkich badań i metod leczenia.

Udawane etaty – czyli dlaczego uważać na Scheinselbstständigkeit

Zdarza się, że przyjeżdżający do Niemiec pracownicy zakładają Gewerbe i szukają zatrudnienia w polskich firmach budowlanych. Sytuacja wydaje się idealna – bez znajomości języka można pracować i zarabiać pieniądze. Problem w tym, że jest to niezgodne z prawem. O co chodzi?

Założenie Gewerbe to praca na własny rachunek. Jednak w tym przypadku jest się „podwykonawcą”, zatrudnianym przez innych. „Pracodawca” wówczas, mimo że dysponuje takim „pracownikiem”, oficjalnie nie ma obowiązku odprowadzania składek za niego, bo spada on na „samo zatrudnionego”. W Niemczech nazywa się to Scheinselbstständigkeit, co można przetłumaczyć jako „fałszywe samozatrudnienie”.

Jakie konsekwencje to rodzi? Przede wszystkim często wiąże się to z solidnymi karami dla jednej, jak i dla drugiej strony. Ponadto nierzadko osoby stojące nad „pracownikiem” oferują głodowe stawki, nawet na poziomie 10 euro brutto za godzinę. Z tego zaś trzeba jeszcze opłacić wszystkie niezbędne składki i w efekcie marzenie o dobrze płatnym zatrudnieniu staje się niewolniczą pracą. W takim wypadku, gdy nie chcesz mieć własnego Gewerbe, lepiej zatrudnić się na etacie – legalnie, z godną stawką i bez obaw, że łamiesz prawo.

Nebengewerbe i Kleinunternehmen

Działalność gospodarcza w Niemczech ma wiele postaci, a jedną z nich jest Nebengewerbe. Taką formę mogą wybrać przede wszystkim osoby, które nie chcą uczynić z Gewerbe swojego głównego źródła utrzymania, a raczej dodatkowe zajęcie, pozwalające dorobić. Tyczy się to również branży budowlanej.

Jego zaletę stanowi fakt, że nie musisz się praktycznie martwić o koszty. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę – ubezpieczenie zdrowotne masz odprowadzane w pracy. To poważne odciążenie, a jednocześnie możliwość podniesienia swojej stopy życiowej.

Innym rozwiązaniem jest Kleinunternehmen, czyli „mała Gewerbe”. To w zasadzie już Twoja firma, ale zwolniona z VAT. Warunki? Jeśli wykonujesz zlecenia dla klientów w Polsce – musisz złożyć podanie w niemieckim urzędzie skarbowym, a Twoje roczne obroty nie mogą przekraczać łącznie 22 tys. euro.

Chcesz wiedzieć więcej? Zgłoś się do nas!

Przedstawiliśmy Ci najważniejsze ciekawostki dotyczące prowadzenia firmy, także budowlanej w Niemczech. Własne Gewerbe to możliwość rozwoju i zarabiania naprawdę godziwych pieniędzy. Wystarczy tylko trzymać się warunków, jakie stawia niemieckie prawo. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak założyć własną działalność gospodarczą u sąsiada Polski – zgłoś się do nas! Pomożemy Ci we wszystkich formalnościach.


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności