Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu osób, które mają fach w ręku lub po prostu – są w czymś dobre. Przepisy i zawiłości prawno-fiskalne w Polsce często to utrudniają. Na szczęście wystarczy tylko przekroczyć zachodnią granicę, by odnaleźć dogodne warunki i założyć firmę. Gewerba w Niemczech to dla wielu osób idealne rozwiązanie. Nie tylko ze względu na bardziej przejrzyste przepisy, ale przede wszystkim – koszty prowadzenia działalności i związane z tym profity oraz dużo wyższe zarobki.

Zbudowanie własnej Gewerbe jednak wcale nie jest łatwe i może przydać Ci się pomoc. Gdzie jej szukać? Z czyjego wsparcia skorzystać, by bez problemu założyć firmę? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Przyda się specjalista i znajomość języka

Większość osób zna obce języki, w tym niemiecki, na poziomie komunikatywnym lub średnio zaawansowanym. W wielu sytuacjach to powinno wystarczyć, gdyż najważniejsze, by dogadać się z klientami. Natomiast bez przynajmniej podstawowej znajomości języka jakakolwiek działalność w Niemczech będzie utrudniona.

Istnieją też sytuacje, gdy nawet dobre poznanie mowy sąsiadów zza Odry nie wystarczy. Chodzi przede wszystkim o wypełnianie i składanie dokumentacji m.in. do Finanzamtu, czyli tamtejszego urzędu skarbowego, do którego wysyła się np. rozliczenia podatkowe. Język urzędowy często wykracza poza zdolności zwykłego przedsiębiorcy. Warto więc skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty.

Fachowe wsparcie przy rejestracji

Bariera językowa to nie wszystko. Kluczowe jest też zapoznanie się z porządkiem prawnym, dotyczącym Gewerbe. Fachowcy, którzy zajmują się tamtejszym prawem gospodarczym, podpowiedzą, jakie wymogi musi spełniać dana osoba, aby założyć własną działalność. Od nich można dowiedzieć się m.in. o potrzebie posiadania konkretnych licencji, jak i – w przypadku branż rzemieślniczych, takich jak budowlana – konieczności przynależności do branżowego cechu.

Z pomocą specjalistów łatwiej wypełni się również wszelkie formularze i wnioski. To ważne szczególnie wtedy, gdy przy ich uzupełnianiu ma się jakiekolwiek wątpliwości. Lepiej to zrobić raz, a poprawnie, niż później poprawiać je lub składać ponownie. Tym bardziej że proces rejestracji Gewerbe w Niemczech może zająć długi czas.

Nie tylko rejestracja

Zarejestrowanie własnej działalności to „tylko” połowa sukcesu. Kolejna część to – obok utrzymania się na rynku – m.in. coroczne sprawozdania finansowe. Ich prawidłowe wypełnianie, jak i kompletacja wszelkich dokumentów, potrzebnych, by ten proces przebiegł bez zakłóceń, również mogą wymagać pomocy wykwalifikowanych doradców. To ważne, bo nieprawidłowości będą wiązały się z wezwaniami ze strony Finanzamtu do składania wyjaśnień lub dostarczenia niezbędnych dokumentów. To oznacza wydłużenie procesu rozliczenia, a tym samym – oddala czas potencjalnego zwrotu nadpłaconego podatku.

Specjaliści z zakresu niemieckiego prawa podatkowego wyjaśnią także kwestie danin, ściąganych od przedsiębiorców. Przedstawią m.in. od jakiego progu rosną koszty prowadzenia firmy lub też co może zostać odliczone od podatku.

Pomoc ze strony niemieckich urzędów

Za Odrą przedsiębiorczość jest mocno promowana. Dlatego tamtejsze urzędy prowadzą specjalne kursy i szkolenia, przeznaczone dla specjalistów z danych branż. Warto z nich korzystać, bo pozwalają m.in. rozwinąć fach, a co za tym idzie – czerpać większe korzyści z firmy dzięki rozwinięciu kompetencji.

Jeśli czegoś nie wiesz – sięgnij po pomoc doradców!

Własna działalność u naszych zachodnich sąsiadów to intratne rozwiązanie dla osób przedsiębiorczych. W sytuacji, gdy dopiero planuje się taki ruch, warto sięgnąć po pomoc przy założeniu Gewerbe w Niemczech, jak i w zapoznawaniu się z poszczególnymi warunkami, w jakich funkcjonują tamtejsze firmy. Z fachową wiedzą zyskuje się wyższą pewność w działaniach, co z kolei pozwala lepiej skupić się na tym, co najważniejsze – na rozwoju własnego przedsiębiorstwa.

Jeśli interesuje Cię Gewerba w Niemczech – sięgnij po pomoc naszych doradców. Na Niemcy24.net znajdziesz wiele użytecznych informacji. Dzięki nam łatwo zarejestrujesz swoją działalność i wypełnisz wszystkie obowiązki formalne.


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności