Drukuj
Kategoria: Blog
Odsłony: 612

Dla wielu osób biznes w Niemczech stanowi pewnego rodzaju marzenie. Bardziej przejrzyste i atrakcyjniejsze warunki, traktowanie przedsiębiorcy jako partnera… to tylko niektóre korzyści, jakimi cieszą się biznesmeni, mający działalność u naszego zachodniego sąsiada. Często jednak pojawiają się różne wątpliwości, zarówno jeśli chodzi o koszty, jak i rejestrację firmy w tym kraju. Zastanawiasz się nad takim krokiem? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek. Przekonasz się, że zakładanie działalności gospodarczej w Niemczech, szczególnie gdy korzysta się z pomocy fachowców, nie musi być straszne! Sprawdź, jak zarejestrować GmbH u naszych zachodnich sąsiadów.

GmbH – co to jest?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych form działalności w całej Europie. W Niemczech przedsiębiorcy mogą ją zakładać już od końca XIX wieku. Z powodzeniem można ją porównać także do polskich spółek kapitałowych. Stanowi to więc idealne rozwiązanie dla mniejszych i średnich biznesów. W myśl niemieckiego ustawodawstwa GmbH ma:

O ile dana działalność zgodna jest z prawem, może być przedmiotem funkcjonowania spółki. Odpowiedzialność za zobowiązania GmbH ograniczona jest do wysokości kapitału zakładowego.

Czego potrzeba do założenia takiej spółki?

Istnieje szereg podobieństw w zakładaniu spółki z o.o. w Polsce i w Niemczech. Rejestrując działalność, trzeba założyć jej rachunek bankowy, uzyskać stosowne dane do identyfikacji podatkowej, a także prowadzić odpowiednie księgi rozliczeniowe oraz odprowadzać podatki. By jednak do tego doszło, najpierw należy sporządzić umowę spółki, czyli Gesellschaftsvertrag. Co ważne – powinna zostać zawarta u notariusza, a pod jej treścią muszą znaleźć się podpisy wszystkich wspólników.

Elementami koniecznymi takiej umowy są:

Istnieje szereg elementów, jakie mogą się pojawić, ale nie muszą w umowie. Chodzi m.in. o czas, na jaki zawiązuje się spółkę, w jakim zakresie mogą ją reprezentować wspólnicy etc. Na tym etapie powinien również być już wybrany zarząd. Ponadto dobrze prześledzić potencjalne koszty związane z prowadzeniem firmy w Niemczech, szczególnie pod kątem danej branży.

Minimalny kapitał zakładowy

Warto w tym miejscu odnotować, że niemieckie prawo ustaliło dolny limit zakładu kapitałowego. Musi on wynosić minimum 25 tysięcy euro. GmbH może zostać zarejestrowane, jeśli wspólnicy wpłacili minimalnie połowę tej sumy, ale pod warunkiem, że na wezwanie spółki reszta zostanie uiszczona – także w terminie do końca roku. Dopiero po wniesieniu kapitału zakładowego, działalność zostaje zarejestrowana w rejestrze handlowym.

Bez notariusza się nie obejdzie

O czym należy pamiętać – wniosek rejestrowy może zostać wniesiony wyłącznie przez notariusza. Ponadto wszystkie dokumenty potrzebne do założenia konta bankowego spółki (najlepiej na etapie spółki w organizacji), tj. odpis umowy GmbH i wniosku rejestrowego, powinny być poświadczone przez tego urzędnika. Wiążą się z tym pewne koszty, jednak dzięki takiemu rozwiązaniu maleje ryzyko, że pojawią się jakieś błędy związane z zakładaniem biznesu w Niemczech.

Jak zarejestrować działalność w Niemczech bez problemu?

Choć rejestracja przedsiębiorstwa w Niemczech dla laika często wydaje się skomplikowanym zadaniem – wbrew pozorom nie jest aż tak wymagające. Jednak bariera językowa, jak i szereg innych czynników, w tym różnice prawne, mogą stanowić trudne do pokonania przeszkody. Dlatego zawsze możesz skorzystać z pomocy naszej firmy. Na stronie znajdziesz pełną ofertę (https://www.niemcy24.net/oferta.html), jaką przygotowaliśmy dla Polaków, którzy pragną mieć własną działalność. Załóż firmę w Niemczech bez problemu i bez stresu – ze wsparciem doświadczonych profesjonalistów!