By założyć działalność gospodarczą w Niemczech, należy wybrać jej odpowiednią formę. Jedną z najpopularniejszych jest spółka GmbH. Traktuje się ją jako odpowiednik polskiej z o.o. U naszych zachodnich sąsiadów jednak funkcjonują de facto dwa rodzaje takich spółek. Druga to sp. UG. Dlaczego dokonano takiego podziału? I czym różni się GmbH od UG? Jeśli interesuje Cię otwarcie firmy w Niemczech – zachęcamy do lektury tego tekstu. Znajdziesz w nim informacje, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego istnieją dwie formy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i jakie są między nimi różnice.

UG, czyli spółka dla młodych i start-upów

Funkcjonujące od lat w wielu europejskich krajach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią jedną z najpowszechniejszych form działalności gospodarczej w Niemczech. Choć z formalnego punktu widzenia jej założenie nie stanowi większego wyzwania, to w praktyce może się to wiązać z pewnymi komplikacjami. Chodzi przede wszystkim o minimalny kapitał zakładowy, wynoszący 25 tysięcy euro. W rzeczywistości w dniu zarejestrowania na koncie firmy powinno znaleźć się 12,5 tysiąca euro, a przez następny rok kwota ta powinna osiągnąć wyznaczony ustawowo dolny limit.

Z tego powodu dla wielu osób otwarcie firmy w Niemczech wiąże się z trudnościami natury finansowej. 25 tysięcy euro to spory wydatek, na jaki nie każdy może sobie pozwolić. Z pomocą wówczas przychodzi nowy, choć de facto nie tak odrębny od GmbH twór, czyli spółka UG. Ustawowo wkład minimalny w takim wypadku wynosi 1 euro. W praktyce zazwyczaj to 1 tysiąc euro, gdyż konieczne jest też opłacenie notariusza (koszt to 5% kapitału zakładowego), jak i poniesienia innych wydatków. Taka suma jednak sprawia, że założenie firmy w postaci spółki z o.o. w Niemczech staje się bardziej osiągalne dla każdego, kto marzy o własnej działalności gospodarczej. Warto przy tym zauważyć, że UG nie stanowi odrębnej formy przedsiębiorstwa, a po prostu jest wstępem do założenia GmbH – docelowo (i obligatoryjnie) z czasem ulega ona przekształceniu.

Inne różnice między GmbH a UG

Obok różnic w minimalnym kapitale zakładowym wymienia się kilka innych cech, odróżniających obie spółki. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Konieczność tworzenia kapitału zapasowego

Przedsiębiorca prowadzący UG musi tworzyć kapitał zapasowy (Rücklagen). Wynosi on minimum 25% rocznego zysku. Celem tego rozwiązania jest osiągnięcie docelowego minimum, czyli 25 tysięcy euro. Jak to wygląda w przypadku GmbH, mogłeś dowiedzieć się z opisu wyżej.

UG nie ma formy notarialnej

W przypadku zakładania spółki większość formalności załatwia się u notariusza. Przy GmbH wspólnicy nie tylko podpisują umowę, ale urzędnik ten sporządza również stosowny wpis do rejestru handlowego. UG natomiast nie ma formy notarialnej, a przynajmniej do momentu wniesienia minimalnej kwoty kapitału zakładowego. Wtedy, po złożeniu wniosku do sądu rejestrowego, spółka może zostać przekształcona w pełnoprawną sp. z o.o.

UG może uiścić tylko kapitał pieniężny

Zakładając spółkę GmbH, zarząd ma prawo zarówno wpłacić gotówkę, jak i wnieść przedmioty należące bezterminowo i bez ograniczeń do jej założycieli. Inaczej to wygląda w przypadku UG. Wspólnicy mogą uiścić kapitał jedynie w formie pieniężnej.

Inne podejście ze strony kontrahentów

Ostatnia, ale bardzo istotna różnica w przypadku spółek GmbH i UG nie dotyczy jako takich formalności, a stosunków z partnerami biznesowymi. Działalność gospodarcza w Niemczech, niemająca charakteru pełnoprawnej sp. z o.o. może czasem spotykać się z nieufnością ze strony kontrahentów. Stanowi to jasny sygnał, że wspólnicy tworzący daną firmę nie dysponowali stosownymi środkami, by uruchomić przedsiębiorstwo jako GmbH.

Załóż swoją firmę w Niemczech

Poza wyżej wymienionymi przykładami, między oboma rodzajami spółek nie ma większych różnic. Płacą takie same składki, mają identyczne progi kwoty wolnej od podatku etc. Nie zmienia to faktu, że UG stanowi dobry krok w stronę założenia GmbH. Liczne polskie firmy działające w Niemczech korzystają z tego rozwiązania. Jeśli i Ty chcesz założyć przedsiębiorstwo za zachodnią granicą – skontaktuj się z nami. Na stronie znajdziesz informacje dotyczące oferty, jak i wiele innych, ciekawych wiadomości dla biznesmenów z Polski w Niemczech.


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności