Planujesz założyć firmę w Niemczech? Zastanawiasz się, co to jest Gewerba? Przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy jak zarejestrować działalność gospodarczą. Dodatkowo dowiesz się, jakie dokumenty będą niezbędne do aktywowania biznesu. Gotowy na nowe wyzwanie? Zapraszamy do lektury artykułu!

Działalność gospodarcza w Niemczech w ramach Gewerbe

Polacy coraz częściej zakładają swoje firmy za zachodnią granicą. Jedną z najpopularniejszych form jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli Gewerbe . W Niemczech mogą ją prowadzić: rodowici mieszkańcy, imigranci oraz obcokrajowcy bez stałego zameldowania.
Jeśli planujesz tego typu przedsięwzięcie, to na początek oceń, w jakim stopniu znasz język niemiecki w mowie i piśmie. Ta umiejętność jest bardzo ważna ze względu na konieczność dopełniania formalności w tamtejszych urzędach. Przede wszystkim chodzi o zapoznanie się z przepisami i prawidłowe wypełnienie druków. Gdy nie czujesz się pewnie w tej materii, warto skorzystać z pomocy zaufanego pośrednika. Na polskim rynku znajduje się wiele podmiotów, które świadczą tego typu usługi.
Pamiętaj, że niemiecka Gawerba nie obliguje Cię do posiadania środków na start i możesz zarejestrować ją w wariancie bezkosztowym. Opcja ta jest bardzo korzystna dla pań, które nie pracują zawodowo i opiekują się małymi dziećmi. Mogą one w ramach ubocznej działalności gospodarczej – Nebengewerbe zajmować się np. zarobkowym sprzątaniem. Jest to dozwolone do kwoty 450 Euro miesięcznie, przy założeniu, że ubezpieczenie jest opłacane przez zakład pracy małżonka.
Gdy zarabiasz powyżej 450, ale nie więcej niż 1400 Euro miesięcznie, to możesz skorzystać z obniżenia kosztów działalności. Zapewnia to regulacja dotycząca małego Gewerbe, która obowiązuje w Niemczech. Nazywa się ona Kleinunternehmen i gwarantuje, że nie będziesz płacić VAT-u (przy określonych założeniach). Sporym uproszczeniem jest rozliczanie podatku dochodowego raz do roku w Finanzamt.
Trzecią opcją jest sytuacja, w której zarabiasz powyżej 1400 Euro w skali miesiąca. Tu musisz liczyć się z tym, że będziesz płacić regularnie:
• VAT,
• podatek Gewerbesteuer przy zarobkach powyżej 2 tys. Euro miesięcznie,
• ubezpieczenie zdrowotne tzw. gesetzliche Krankenkasse,

Czy możliwa jest Gewerba bez meldunku?

Prowadzenie działalności gospodarczej – Gewerbe – bez meldunku w Niemczech jest możliwe. Natomiast niezbędny jest niemiecki adres siedziby przedsiębiorstwa. W tej sytuacji może przydać się pomoc firmy, która udostępni Ci biuro wirtualne. Dodatkowo zajmie się ona kompleksowym wsparciem w całym procesie zakładania działalności.
Zwróć uwagę na to, że bez zameldowania nie masz prawa do zwolnień podatkowych. Nie będziesz traktowany na zasadach tzw. unbeschränkte Steuerpflicht, czyli typowych dla niemieckiego podatnika.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne do założenia Gewerby?

Dowiedziałeś się, co to jest Gewerba, zatem przyszedł czas na przygotowanie dokumentów niezbędnych do jej założenia. Jako eksperci w tej dziedzinie przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągę na ten temat. Zobacz, co będzie Ci potrzebne do rejestracji działalności gospodarczej w Niemczech. Oto nasza lista:
• kserokopia dowodu osobistego lub paszportu,
• zaświadczenie z Izby Rzemieślniczej,
• zaświadczenie o niekaralności,
• umowa najmu lokalu firmowego,
• koncesje, zezwolenia i potwierdzenia uprawnień, jeśli są konieczne w danej branży,
• zaświadczenie o prawie do swobodnego przemieszczania się.
W sytuacji, gdy to pośrednik zajmuje się założeniem Twojej Gewerbe , to konieczne będzie pełnomocnictwo. Powinno ono być sporządzone w formie pisemnej.

Podsumowując

Zastanów się spokojnie nad wyborem optymalnego wariantu Gewerbe. Następnie przeanalizuj czy samodzielnie zdołasz dopełnić formalności w urzędach. Jeśli tak — to świetnie. Natomiast gdy nie masz pewności co do swoich możliwości, to poszukaj zaufanego partnera. Sprawdź jego portfolio i porozmawiaj o kosztach. Nie kieruj się wyłącznie ceną, weź raczej pod uwagę doświadczenie i kompetencje. Viel Glück!


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności