Szukasz informacji na temat tego, czy polska firma może świadczyć usługi w Niemczech? Gdzie wówczas należy opłacać obowiązkowe składki? W którym kraju warto zarejestrować działalność gospodarczą? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Jest on skierowany do osób z branży budowlanej. Sprawdź sam!

Świadczenie usług w Niemczech, a obowiązek zgłoszenia w tamtejszym urzędzie

Z chwilą, gdy nasz kraj stał się pełnoprawnym państwem członkowskim UE, polskie firmy mogą swobodnie działać na jej terenie. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu uregulowań prawnych odnoszących się do np. spraw podatkowych. Dlatego każdy podmiot, który chce rozpocząć swoją aktywność na rynku niemieckim, musi zgłosić się do tamtejszego urzędu skarbowego. Dotyczy to zarówno biznesu już prowadzonego w Polsce, jak i nowo zakładanego za jej zachodnią granicą.

W tym celu przygotuj informacje o:

  • rodzaju usług, jakie będziesz świadczyć w Niemczech,
  • liczbie pracowników, jaką zatrudnisz do prac budowlanych,
  • ramach czasowych, w których planujesz swoją aktywność biznesową na niemieckiej ziemi,
  • tym, czym dokładnie zajmuje się Twoja firma,
  • danych personalnych i adresie tożsamym dla Ciebie i Twojego reprezentanta za granicą,
  • lokalu biurowym, magazynach, halach produkcyjnych na terenie Niemiec.

Na tej podstawie Finanzamt wyda Numer Identyfikacji Podatkowej (Steuernummer). Zgodnie z niemiecką ordynacją podatkową każda polska firma po uzyskaniu NIP-u może świadczyć usługi w Niemczech. Będzie wówczas traktowana na równi z rodzimym przedsiębiorcą, co oznacza, że może również korzystać ze zwolnień podatkowych. Wystarczy, że Polak będzie miał biuro w jednej z niemieckich miejscowości. Może ono być w opcji wirtualnej – udostępnianej przez podmiot zajmujący się wsparciem polskich firm. Świadczą one usługi w Niemczech, których zakres zazwyczaj obejmuje:

  • rejestrację działalności gospodarczej,
  • tłumaczenie dokumentacji,
  • reprezentację w urzędach,
  • prowadzenie księgowości,
  • uzyskiwanie stosownych zezwoleń i licencji np. z Izby Rzemieślniczej,
  • wynajmowanie mieszkań dla pracowników, lokali użytkowych itp.

W jaki sposób polska firma budowlana może legalnie świadczyć usługi w Niemczech?

Z tym pytaniem spotykamy się bardzo często, stąd postanowiliśmy omówić je nieco szerzej. Już wiesz, w jaki sposób zgodnie z prawem prowadzić swój biznes w Niemczech. Natomiast jeśli zajmujesz się tzw. budowlanką, to zwróć uwagę na jeden bardzo ważny zapis w niemieckiej ordynacji podatkowej. Otóż paragraf 12 wyraźnie wskazuje, że będziesz traktowany na równi z rodzimym podmiotem dopiero po 6 miesiącach funkcjonowania. W tej kwestii warto zasięgnąć informacji u specjalisty. Na rynku istnieje wiele polskich firm doradczych, które świadczą usługi w Niemczech. Zaletą takiego rozwiązania jest pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione na czas. Poza tym nie będziesz mieć problemów z porozumieniem się z urzędnikami w obcym języku.

Pamiętaj o jednej bardzo ważnej zasadzie – jeśli świadczysz usługi budowlane, remontowe w Niemczech to:

  • podatek odprowadzasz w miejscu ich wykonywania pod warunkiem, że masz tam zakład,
  • w przeciwnym wypadku płacisz go w Polsce,
  • składki na ubezpieczenia społeczne płacisz w kraju, w którym pracujesz. Nie ma znaczenia, gdzie rejestrowałeś działalność.

Bauabzugsteuer — podatek od usług budowlanych w Niemczech

Zwróć uwagę na to, że podatek, którym obciążane są firmy budowlane za Odrą, istotnie różni się od jego polskiego odpowiednika. Świadczenie usług budowlanych w Niemczech wiąże się z opłatą w wysokości 15% wartości brutto widocznej na rachunku. Co ważniejsze, kwotę tę odprowadza zleceniodawca w terminie do 10. dnia miesiąca, w którym została wykonana praca. Możesz również wystąpić na koniec roku o zaliczenie Bauabzugsteuer do podatku dochodowego lub o jego zwrot. Nim to zrobisz, konieczne przygotuj wymaganą przez US dokumentację. Pamiętaj, że jako polska firma świadcząca usługi budowlane w Niemczech rozliczasz się w Finanzamt:

  • Cottbus,
  • Oranienburg.

Z obowiązku podatkowego możesz być zwolniony w sytuacji, gdy należysz do grupy małych przedsiębiorstw. Wówczas Twój obrót nie powinien przekraczać 5 tys. euro w ciągu całego roku. Drugim rozwiązaniem jest zdobycie odpowiedniego zaświadczenia tzw. Freistellungsbescheinigung.

Podsumowując

Na zakończenie pozostaje nam życzyć Ci powodzenia w realizacji planów. Mamy nadzieję, że nasz wpis okazał się dla Ciebie cenną bazą informacji i wiesz już, czy polska firma budowlana może świadczyć usługi w Niemczech. Dziękujemy i zachęcamy do przeczytania pozostałych naszych artykułów na temat biznesu za Odrą.


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności