Masz firmę budowlaną świadczącą usługi na terenie Niemiec? Chcesz dowiedzieć się, czy działając w ramach gewerbe, musisz płacić składki na ubezpieczenie? W tym wpisie wyjaśniamy, jakie obowiązki w tym zakresie mają prowadzący działalność gospodarczą w Niemczech. Wskażemy Ci różnice między ubezpieczeniem zdrowotnym ustawowym a prywatnym. Zapraszamy do lektury!

Co to jest gewerba?

W najprostszym tłumaczeniu gwerbe oznacza biznes lub rzemiosło. Termin ten odnosi się przede wszystkim do jednoosobowej działalności gospodarczej. W Niemczech. Obejmuje szereg usług, w tym budowlane. Mogą ją prowadzić mieszkańcy tego kraju, a także obcokrajowcy np. Polacy. Firmę trzeba zarejestrować w niemieckim Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt). W przypadku gdy zajmujesz się:

 • budowaniem,
 • remontowaniem domów,
 • hydrauliką,
 • malowaniem ścian,
 • kładzeniem płytek,

to zgodnie z tamtejszym prawem rzemieślniczym (Handwerksordnung) musisz uzyskać potwierdzenie kwalifikacji. Celem uznania polskiego dyplomu składasz dokumenty do Izby Rzemieślniczej. W niektórych sytuacjach możesz być poproszony o zdanie dodatkowego egzaminu.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by przebrnąć przez gąszcz formalności, to pomyśl o pośredniku, który zrobi to w Twoim imieniu.

Działalność gospodarcza w Niemczech a ubezpieczenie

U naszych zachodnich sąsiadów tak samo, jak w Polsce, założenie firmy, obliguje właściciela do ponoszenia różnych kosztów. Z gewerba wiąże się konieczność opłacenia ubezpieczenia zdrowotnego (https://www.niemcy24.net/oferta.html). Dla celów proceduralnych przygotuj następujące dokumenty:

 • aktualny dokument potwierdzający Twoją tożsamość,
 • zaświadczenie o zameldowaniu,
 • poświadczenie założonej działalności gospodarczej w Niemczech,
 • numer rachunku w niemieckim banku.

Następnie zastanów się, czy chcesz skorzystać z opcji ustawowej (GKV) czy prywatnej (PKV)? Zobacz, jakie są różnice i podobieństwa obu rozwiązań:

 1. W pierwszym wariancie ogólna stawka składki wynosi 14,6%, a kryterium obliczeniowym jest dochód netto. Natomiast w alternatywnym modelu wartość ustalana jest indywidualnie i zależy np. od wieku i płci. W 2020 roku wynosi ona około 265 Euro.
 2. Jeśli chodzi o zakres świadczeń, to państwowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje jednolity system. W przypadku prywatnego wszystko zależy od rodzaju wykupionego pakietu.
 3. Decydując się na GKV, możesz objąć nim swoją rodzinę (dzieci), a w PKV będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty.

Chcemy zwrócić Twoją uwagę na to, iż osoby, które zdecydowały się na PKV po skończeniu 55 roku życia, nie będą mogły przepisać się do GKV.

Jakie są konsekwencje prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech bez ubezpieczenia?

Przede wszystkim istnieje zależność między gewerbe a składką na ubezpieczenie zdrowotne. Bez jej uiszczenia Twoja firma budowlana nie będzie miała w Niemczech racji bytu. Wynika to z faktu, że nie założysz działalności gospodarczej. Natomiast, gdy w tzw. międzyczasie zaniedbasz swój obowiązek w tym zakresie, to musisz liczyć się z:

 • rosnącym zadłużeniem i koniecznością jego spłaty,
 • karami urzędowymi,
 • odmową leczenia lub wysokim kosztem konsultacji medycznej.

Pamiętaj, że na placu budowy lub w trakcie remontu o wypadek wcale nie jest trudno. Zatem jeśli nie zadbasz o dostęp do opieki lekarskiej, to w sytuacji np. złamania ręki nie będziesz mógł z jednej strony wykonać zlecenia, a z drugiej zostaniesz narażony na dodatkowe wydatki. Pomocy medycznej możesz jedynie oczekiwać, gdy Twoje zdrowie lub życie będzie zagrożone. Niemniej będziesz musiał uregulować rachunek w szpitalu we własnym zakresie.

Podsumowując

Mamy nadzieję, dzięki naszemu artykułowi wiesz już, co to jest gewerba i jak działa ubezpieczenie w Niemczech. Jeśli chcesz założyć działalność gospodarczą za zachodnią granicą, to zachęcamy Cię do kontaktu z doświadczonym doradcą. Jego wiedza i obycie w tej materii może okazać się bezcenna i pozwoli Ci uniknąć błędów. Wybieraj raczej firmy, dla których temat gewerbe nie stanowi żadnego tabu. Dzięki nim przejście przez procedury urzędowe nie będzie dla Ciebie żadnym obciążeniem. W tym czasie skupisz się na tym, co umiesz robić najlepiej, czyli budowaniu i remontowaniu.


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności