W jaki sposób opodatkowana jest działalność gospodarcza w Niemczech? Co to jest gewerbesteuer (GewSt)? Z jakimi opłatami fiskalnymi musi liczyć się właściciel firmy budowlanej? Przeczytaj artykuł stworzony przez ekspertów, w którym udzielają oni odpowiedzi na te i inne pytania. Zapraszamy do lektury.

Co to jest gewerbesteuer i kogo dotyczy w Niemczech?

Przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność przemysłową lub handlową w Niemczech, jest objęte gewerbesteuer. Ten obowiązek podatkowy wynika z niemieckiej ustawy o podatku od towarów i usług z 2002 roku, która ostatnio zmodyfikowana była w 2017 r. Termin gewerbesteuer odnosi się do opłaty, którą należy uiścić we właściwym pod względem terytorialnym urzędzie gminy. GewSt ma unikalny charakter i nie ma dla niego polskiego odpowiednika. W najprostszym ujęciu można nazwać go podatkiem lokalnym i przedmiotowym. Znajduje on zastosowanie we wszystkich rodzajach działalności, czyli:

 • spółkach,
 • jednoosobowych firmach tzw. Gewerbe np. budowlanych,
 • zakładach, które mają siedzibę w innym kraju, ale posiadają oddziały na terenie Niemiec.

Jak poprawnie określić wysokość i odprowadzić gewerbesteuer?

Podstawą naliczania GewST jest zysk. Czyli dochód podmiotu, który może być pomniejszony o osobistą kwotę wolną od podatku równą 24 500 euro. Zwolnienie to obejmuje działalność gospodarczą tzw. indywidualną.

Wysokość gewerbesteuer jest dość zróżnicowana i zależy od danej gminy. Stopa bazowa podatku wynosi 3,5% osiągniętego przez Ciebie zysku. Następnie wynik działania mnożony jest przez tzw. Hebesatz (Gewerbesteuerhebesatz). Współczynnik ten może wynosić od 200 do ponad 400%. Dla przykładu w:

 • Berlinie – 410%,
 • Hamburgu – 470%,
 • Monachium – 490%.

Zwracamy Twoją uwagę, że zysku nie należy utożsamiać z wynikiem finansowym przedsiębiorstwa. Jeśli nie czujesz się pewnie w dziedzinie rozliczania działalności gospodarczej w Niemczech to:

 • poszukaj pomocy w biurze księgowym,
 • udziel pracującym tam specjalistom pełnomocnictwa w zakresie gewerbesteuer,
 • zajmuj się tym, na czym znasz się najlepiej, a dokumentację pozostaw fachowcom.

Czy firma budowlana oprócz gewerbesteuer płaci inne podatki?

Jeśli zawodowo zajmujesz się budowaniem lub remontowaniem domów, mieszkań itp. to prowadząc tego typu działalność gospodarczą w Niemczech, zapłacisz też bauabzugsteuer. Jest to najzwyczajniej podatek od usług budowlanych. Jego obowiązkowi podlegają przede wszystkim podmioty zarejestrowane na terenie Niemiec. Poza tym dotyczy także polskich firm, które funkcjonują na tamtejszym rynku. Bauabzugsteuer stanowi 15% kwoty widocznej na rachunku przekazanym Twojemu zleceniodawcy. Następnie on wypełnia formularz Anmeldung über den Steuerabzug bei Bauleistungen. Potrącenie to ma miejsce, gdy wartość świadczonych usług przez firmę budowlaną przekracza 5000 euro w ciągu roku.

Kiedy można być zwolnionym z bauabzugsteuer?

Zgodnie z przepisami regulującymi tematykę podatków w Niemczech istnieją następujące ulgi:

 • brak obowiązku zapłaty bauabzugsteuer – jest to możliwe w sytuacji, gdy firma budowlana wykonała pracę np. remontową na rzecz osoby prywatnej. Wówczas nie powstaje obowiązek podatkowy, o którym napisaliśmy powyżej;
 • zwolnienie z podatku na podstawie aktualnego zaświadczenia Freistellungsbescheinigung zum Steuerabzug bei Bauleistungen – mogą z niego korzystać także przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce. Jedynym warunkiem jest fakt, że prowadzą działalność w Niemczech.

Pamiętaj, że możesz również wystąpić o zwrot podatku w momencie, gdy został on pobrany. Szczegółowe informacje znajdziesz w ustawie lub zapytaj o nie swojego księgowego.

Jaka jest różnica między gewerbesteuer a bauabzugsteuer?

Najważniejszym wyróżnikiem obu podatków jest miejsce, do którego musisz wnieść naliczoną opłatę. W przypadku GewSt firmy budowlane rozliczają się z urzędem gminy, czyli jednostką samorządową. Natomiast bauabzugsteuer odprowadzają bezpośrednio do urzędu skarbowego, czyli Finanzamtu.

Podsumowanie

Z naszych obserwacji wynika, że polskie firmy budowlane świetnie radzą sobie w Niemczech. Rozwijają działalność gospodarczą i zdobywają nowych klientów. W osiąganiu sukcesu dużą rolę odgrywają biura rachunkowe, które wspierają przedsiębiorców m.in. w rozliczaniu gewerbesteuer i bauabzugsteuer. Szukasz pomocy w tych zadaniach? W takim razie serdecznie zapraszamy do kontaktu.
 


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności