Własna działalność gospodarcza to dla wielu osób marzenie. Bycie sobie szefem, działanie na swój rachunek i budowanie firmy od podstaw to trudne, ale satysfakcjonujące przedsięwzięcie. Należy jednak pamiętać, że prawo ustanowione przez państwo ma ogromny wpływ na to, jak wygląda rzeczywistość biznesmena. Utarło się, że własna działalność gospodarcza w Polsce jest mało opłacalna, szczególnie w porównaniu z prowadzeniem jej w innych krajach. Wielu przedsiębiorców odnajduje korzystne warunki dla firmy w Niemczech. Jakie są plusy i minusy rejestracji przedsiębiorstwa w tym państwie? Czy to faktycznie tak opłacalne? Kto może założyć działalność w Niemczech? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go i przekonaj się, czy biznes u naszego zachodniego sąsiada to rozwiązanie dla Ciebie.

Jakie są wymogi, by założyć firmę w Niemczech?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak działalność gospodarczą definiuje niemieckie prawo. Otóż mamy z nią do czynienia, gdy praca:

  • wykonywana jest samodzielnie i na własną odpowiedzialność,
  • ma charakter długotrwały, powtarzalny i zorientowany na stały zarobek,
  • wykonuje się ją dla osiągnięcia zysku,
  • umożliwia aktywny udział w budowie gospodarki rynkowej.

Jeśli wszystkie te przymioty są spełnione, wówczas mówi się o firmie. Oprócz tego trzeba spełnić szereg warunków. Przedsiębiorstwo musi:

  • mieć lokal na terenie Niemiec (może być wirtualny adres),
  • posiadać konto w niemieckim banku,
  • złożyć odpowiednie dokumenty w celu rejestracji,
  • prowadzić księgowość zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju.

Same prawne uwarunkowania to jednak nie wszystko. Specyficzna kultura biznesowa Niemiec również może budzić zastanowienie u osób, które wcześniej nie miały okazji nawet mieszkać u naszego zachodniego sąsiada. Dlatego też rejestracja działalności w Niemczech wymaga pewnego obycia z tym, w jaki sposób państwo podchodzi do przedsiębiorców oraz jak wyglądają stosunki między biznesmenami. Przydaje się naturalnie znajomość języka – przynajmniej w stopniu komunikatywnym. W przeciwnym wypadku nawet proste czynności, związane z prowadzeniem firmy, mogą powodować niemałe komplikacje.

Korzyści płynące z prowadzenia firmy w Niemczech

Zobacz, jakie atuty ma własna działalność gospodarcza w Niemczech. Pierwszą i podstawową zaletą, na jaką zwracają uwagę przedsiębiorcy, to dużo mniej formalności niż w Polsce. Państwo niemieckie nastawione jest na to, aby biznes mógł się rozwijać i stwarza warunki, pozwalające bez problemu funkcjonować zarówno małym, jak i dużym firmom. To umożliwia skupienie się na tym, co najistotniejsze – pracy i rozwoju działalności. Sam proces rejestracji również zajmuje mniej czasu niż w naszej ojczyźnie, choć nadanie numeru podatkowego niekiedy trwa nawet kilka tygodni.

Kolejny plus, jakiego nie da się przecenić, to niższe podatki oraz ulgi, czekające na przedsiębiorców. Podatek w Niemczech uzależnia się od wysokości dochodu, jednak sam próg podatkowy jest niższy i wynosi 14%. To, co zwraca też uwagę, to zdecydowanie wyższa niż w Polsce kwota wolna od podatku. Na 2020 rok wynosiła ona aż 9 408 euro!

Tym, co sprzyja rozwojowi firmy, są także preferencyjne stawki składek ubezpieczeniowych. Zasadniczo w wielu przypadkach przedsiębiorca nie musi nawet odprowadzać składek emerytalnych. Obowiązują one tylko wtedy, gdy wykonuje się zawód rejestrowany w Izbie Rzemieślniczej. Należy jednak zauważyć, że brak tej opłaty oznacza, że przepracowany czas w Niemczech nie będzie liczył się do stażu pracy w przypadku starania się o emeryturę w Polsce. Z drugiej strony nawet dobrowolne uiszczanie składki emerytalnej skutkuje dużo wyższym świadczeniem niż to, na jakie można liczyć w naszym kraju.

Koniecznie natomiast należy odprowadzać składkę zdrowotną. Choć wydaje się to minusem, to ma to ogromne korzyści – przede wszystkim w razie choroby zyskuje się profesjonalną pomoc medyczną publicznej służby zdrowia, charakteryzującej się bardzo wysokimi standardami.

Wsparcie profesjonalistów przy zakładaniu działalności

Znając korzyści płynące z założenia działalności w Niemczech, wiesz już, że to się po prostu opłaca. Jak jednak się do tego zabrać? Zawsze możesz skorzystać ze wsparcia naszego biura. Dzięki specjalistycznej pomocy Twoja firma zostanie błyskawicznie zarejestrowana. Doskonale bowiem znamy niemieckie prawo i wiemy, jak wyglądają procedury związane z zakładaniem działalności. Jeśli więc chcesz prowadzić biznes w Niemczech – zgłoś się do nas!


TOP

Firma w niemczech   Oferta   Mapa strony   Impressum   Polityka prywatności